Historia

Generał Ameryka

Rzymska parada generała Clarka

Generał Mark Clark w dżipie na tle Bazyliki
św. Piotra. Za nim siedzi jego szef sztabu
gen. Alfred M. Gruenther i dowódca generalny
2. Korpusu gen. Geoffrey Keyes. Generał Mark Clark w dżipie na tle Bazyliki św. Piotra. Za nim siedzi jego szef sztabu gen. Alfred M. Gruenther i dowódca generalny 2. Korpusu gen. Geoffrey Keyes. Getty Images
W Imperium Romanum marzeniem każdego wodza legionów po zwycięstwie nad barbarzyńcami był triumfalny przemarsz ulicami Rzymu. Temu pragnieniu wiosną 1944 r. uległ dowódca amerykańskiej 5. Armii gen. Mark W. Clark.
Mark Clark w towarzystwie Geoffreya Keyesa u bram Wiecznego Miasta.Rue des Archives/Forum Mark Clark w towarzystwie Geoffreya Keyesa u bram Wiecznego Miasta.

Samowolna decyzja jednego człowieka, który goniąc za osobistą sławą, wypuścił Niemców z okrążenia, doprowadziła do tego, że krwawa bitwa pod Monte Cassino i starcia tuż po niej nie przełożyły się na sukces strategiczny całego frontu. Zatknięcie 18 maja 1944 r. biało-czerwonego sztandaru na gruzach opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino odbiło się szerokim echem w wolnym świecie. Już tego samego dnia na pobojowisku bitwy, którą nazwano „Stalingradem frontu zachodniego”, czyniono wobec polskich żołnierzy piękne gesty.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Historia; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Generał Ameryka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021