Historia

Pan cham

Pan cham. Rozmowa o pańszczyźnie i jej dziedzictwie

Pańszczyzna i wyzysk chłopów – propagandowa ilustracja szkolna z lat 50. XX w. Pańszczyzna i wyzysk chłopów – propagandowa ilustracja szkolna z lat 50. XX w. FoKa / Forum
Rozmowa z Kacprem Pobłockim, autorem książki „Chamstwo”, o tym, co oznaczała pańszczyzna i co w nas z tego dziedzictwa zostało.
Kacper Pobłocki – antropolog i społecznik, doktor habilitowany nauk humanistycznych.Wojciech Olszanka/EAST NEWS Kacper Pobłocki – antropolog i społecznik, doktor habilitowany nauk humanistycznych.

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – Pana książka zaczyna się od przemocy, wszechobecnego, upadlającego bicia.
KACPER POBŁOCKI: – Czytając relacje, pamiętniki i wspomnienia, zrozumiałem, że jedynym wspólnym mianownikiem opowieści o pańszczyźnie jest bicie. Bicie pełniło funkcję fundamentu, pozwala nam zrozumieć, jak jednostki i grupy łączyły się w całość. Jest świetna książka Orlando Pattersona o niewolnictwie. To globalna synteza porównująca różne formy niewoli: starożytny Rzym z nowożytną Ameryką, średniowieczne Chiny z XIX-wieczną Rosją.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan cham"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Bez sutanny jesteś nikim. Tak się żyje w seminarium duchownym

Rozmowa z Robertem Samborskim, autorem książki „Sakrament obłudy”, o życiu wewnętrznym seminariów duchownych.

Joanna Podgórska
19.09.2021