Historia

Reklama krzepi

„Cukier krzepi” – kulisy propagandowej akcji II RP

Plakat propagandowy z 1929 r. Plakat propagandowy z 1929 r. Biblioteka Narodowa w Warszawie
W czasie wielkiego kryzysu policjanci, nauczyciele, harcerze, sportowcy i artyści połączyli siły, by zachęcać Polaków do jedzenia cukru.
Ilustracja z broszury wydanej przez Radę Naczelną Polskiego Przemysłu Cukrowniczego w 1929 r.Biblioteka Narodowa w Warszawie Ilustracja z broszury wydanej przez Radę Naczelną Polskiego Przemysłu Cukrowniczego w 1929 r.

U podstaw kampanii propagandowej leżał światowy kryzys cukrowniczy, który zaczął się w 1924 r., gdy produkcja cukru przewyższyła jego konsumpcję. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się producenci droższego od trzcinowego cukru buraczanego, w tym Polska. Chcąc zwiększyć popyt, rozpoczęli akcje promujące na wewnętrznych rynkach zbytu. W II RP produkcja i sprzedaż cukru kontrolowana była przez kartel, na którego czele stała Rada Naczelna Polskiego Przemysłu Cukrowniczego. Działalność karteli była w tym okresie wspierana przez państwo, by zwiększyć możliwości eksportowe polskiego przemysłu.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Historia; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Reklama krzepi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021