Historia

Od powietrza, głodu, ognia…

Pożary miast dawnej Rzeczpospolitej

Wielki pożar Londynu w 1666 r. na obrazie nieznanego autora. Z lewej London Bridge, z prawej Tower of London. Wielki pożar Londynu w 1666 r. na obrazie nieznanego autora. Z lewej London Bridge, z prawej Tower of London. Alamy Stock Photo / BEW
Strach przed pożarami był dawniej nieporównanie większy niż dziś. Przed stuleciami w popiół obracały się całe kwartały miast, setki domów.
Pożar Krakowa w 1850 r., widok Rynku Głównego, obraz Teodora Baltazara Stachowicza.PD Pożar Krakowa w 1850 r., widok Rynku Głównego, obraz Teodora Baltazara Stachowicza.

O skali zjawiska mówią kroniki miejskie i dane liczbowe. 15 kwietnia 1803 r. w Poznaniu wybuchł pożar, który zaczął się od krytego gontem domu nieopodal murów miejskich. Bez dachu nad głową została jedna trzecia mieszkańców – 5 tys. ludzi. W wielkopolskim Koźminie 6 października 1810 r. o godz. 8.30 wybuchł najgroźniejszy w historii tego miasteczka pożar. Pochłonął 70 domów, ratusz, karczmę, zapasy zboża przechowywane w stodołach. Udało się uratować kościół. Pożar przybrał rozmiary, które uczyniły mieszkańców bezradnymi.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Od powietrza, głodu, ognia…"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021