Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Dobre i złe bomby

Wojenna Bombowa Mafia

Nalot na Japonię. Nalot na Japonię. Alamy Stock Photo / BEW
Czy do zbrodni, które były skutkiem bombardowań w czasie drugiej wojny światowej, powinniśmy podchodzić z obojętnością czy z hipokryzją? Na to pytanie stara się odpowiedzieć nowa książka o Bombowej Mafii.
Tokio po podpaleniu napalmem przez amerykańskie bombowce, marzec 1945 r.Alamy Stock Photo/BEW Tokio po podpaleniu napalmem przez amerykańskie bombowce, marzec 1945 r.

Ponad 300 amerykańskich bombowców wystartowało 9 marca 1945 r. z wysp Marianów na zachodnim Pacyfiku. Cel: gęsto zabudowane i głównie drewniane centrum Tokio. Tamtej nocy podpalenie napalmem ponad tysiąca budynków w centrum japońskiej stolicy wywołało łunę widoczną z odległości 240 km.

Amerykanie nie zatrzymali się na Tokio. Okayama spłonęła w 69 proc., Tsushima – w 85. W końcu dowództwu lotnictwa USA brakowało już celów. Ataków napalmem nie powstrzymały nawet dwie bomby atomowe, zrzucone 6 i 9 sierpnia na Hiroszimę i Nagasaki – odwołano je dopiero 14 sierpnia, gdy Japonia poprosiła Amerykanów o warunki pokoju.

Ale nic nie może się równać z marcowym atakiem na Tokio. Gdy amerykańscy lotnicy wrócili z tej misji, byli wyraźnie wstrząśnięci. Ich samoloty trzeba było długo myć i dezynfekować, bo – jak wspominał jeden z pilotów – „cuchnęły spalonym ludzkim ciałem”. W ciągu sześciu godzin szalejących pożarów zginęło ponad 100 tys. ludzi – więcej niż podczas jakiegokolwiek innego dnia w historii ludzkości.

Malcolm Gladwell tak to podsumowuje: „Przyniosło to wszystkim – Amerykanom i Japończykom – pokój i dobrobyt tak szybko, jak to było możliwe”.

Gladwell to 57-letni kanadyjski dziennikarz od lat piszący dla „New Yorkera”, który ostatnio jest w USA słuchany i szeroko komentowany jako autor podcastu „Revisionist History”. Jego fani twierdzą, że dawno nikt nie zaproponował tak świeżej opowieści o przeszłości, bo niehistoryk Gladwell do rozwikłania najważniejszych dylematów historii używa psychologii indywidualnej i społecznej. Dla jego krytyków to jednak głównie pophistoryczny fast food – może i atrakcyjny, ale niewiele z niego wynika.

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobre i złe bomby"
Reklama