Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Kwiatek od generała

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Tygodnik „W Służbie Narodu” z 1986 r. o akcji „Hiacynt”. Tygodnik „W Służbie Narodu” z 1986 r. o akcji „Hiacynt”. Kacper M. Krajewski / Forum
Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.
Toaleta publiczna na tyłach kościoła św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie, nazywana Grzybkiem, była popularnym miejscem spotkań homoseksualistów.AN Toaleta publiczna na tyłach kościoła św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie, nazywana Grzybkiem, była popularnym miejscem spotkań homoseksualistów.

Rządzący Polską Ludową długo nie przywiązywali dużej wagi do faktu, że niektórzy obywatele są homoseksualistami. Od czasów stalinowskich aż po stan wojenny władza ludowa traktowała ich w niezmienny sposób: dawała żyć pod warunkiem, że nie będą się afiszować ze swymi preferencjami seksualnymi. Aż nagle o świcie 15 listopada 1985 r. Milicja Obywatelska na polecenie ministra spraw wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka rozpoczęła w całym kraju wielką łapankę. Nadano jej wyszukany kryptonim „Hiacynt”, odwołujący się do kwiatu będącego symbolem homoerotycznych relacji oraz imieniem spartańskiego księcia, w którym zakochał się najpiękniejszy z greckich bogów, Apollo.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Kwiatek od generała"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021