Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Snajper listy pisze

Michał Goleniewski – superszpieg początków zimnej wojny

Skazany w Polsce na karę śmierci Goleniewski (zdjęcie z 1965 r.) obwołał się
carewiczem Aleksiejem (z prawej), ocalałym z bolszewickiej masakry synem Mikołaja II. Skazany w Polsce na karę śmierci Goleniewski (zdjęcie z 1965 r.) obwołał się carewiczem Aleksiejem (z prawej), ocalałym z bolszewickiej masakry synem Mikołaja II. Getty, AN
Michał Goleniewski, oficer polskiego wywiadu i zaufany współpracownik radzieckiego KGB, pracował dla CIA. Był najważniejszym szpiegiem na początku zimnej wojny.
Peerelowskie legitymacje Goleniewskiego.AN Peerelowskie legitymacje Goleniewskiego.

Wczesnym wieczorem 4 stycznia 1961 r. z okazałej kamienicy położonej we wschodnim Berlinie przy Wollinerstrasse 54 wyszedł wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w towarzystwie kobiety. Oboje nieśli nieduże walizki. W jednej znajdowało się 16 tys. zachodnioniemieckich marek, 300 dolarów oraz dokumenty na temat działań Służby Bezpieczeństwa w krajach Zachodu wraz z nazwiskami 191 agentów polskiego wywiadu ulokowanych na całym świecie. Całość została zaszyta w podszewce.

Para skierowała się w stronę położonej niespełna 200 m dalej Bernauerstrasse, gdzie zaczynał się Berlin Zachodni.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Historia; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Snajper listy pisze"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021