„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Model z Bałkanów

Jak Jugosławia Tity inspirowała Polaków

Ocieplenie polsko-jugosłowiańskie: nowy pierwszy sekretarz PZPR Władysław Gomułka z prezydentem Jugosławii Josipem Broz Titą podczas wizyty polskiego przywódcy w Belgradzie w 1957 r. Ocieplenie polsko-jugosłowiańskie: nowy pierwszy sekretarz PZPR Władysław Gomułka z prezydentem Jugosławii Josipem Broz Titą podczas wizyty polskiego przywódcy w Belgradzie w 1957 r. AFP / EAST NEWS
Wyklęta przez Stalina Jugosławia fascynowała Polaków. Nie podporządkowała się Moskwie w ramach jednolitego bloku państw. To na jej wzór w Październiku ’56 nad Wisłą tworzono rady robotnicze.
Dodatek nadzwyczajny „Expressu Wieczornego” z niedzieli 21 października 1956 r. wydrukował m.in. obszerne fragmenty listu załogi fabryki samochodów na Żeraniu do VIII Plenum KC PZPR.Forum Dodatek nadzwyczajny „Expressu Wieczornego” z niedzieli 21 października 1956 r. wydrukował m.in. obszerne fragmenty listu załogi fabryki samochodów na Żeraniu do VIII Plenum KC PZPR.

„Uczestniczyłem w dużej ilości zebrań, na których dzieliłem się swoimi wrażeniami i byłem zasypywany dziesiątkami pytań. Ludzi interesują przede wszystkim konfrontacje gospodarcze. (…) Czy pójdziemy drogą jugosłowiańską?” – w lipcu 1956 r. zastanawiał się dziennikarz „Życia Warszawy” Artur Hajnicz. W tekście dzielił się wrażeniami z Jugosławii, próbując zaspokoić głód wiedzy czytelników. Nie on jeden był pod wrażeniem jugosłowiańskiego „eksperymentu”.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Model z Bałkanów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021