Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Wejście Wielkiego

Dlaczego Piotr był Wielki

Piotr Wielki obserwuje pracę w stoczni w Holandii, obraz Mścisława Walerianowicza Dobużinskiego, 1910 r. Piotr Wielki obserwuje pracę w stoczni w Holandii, obraz Mścisława Walerianowicza Dobużinskiego, 1910 r. Getty Images
Jak i za jaką cenę peryferyjna Wszechruś stała się europejskim Imperium Rosyjskim?
Pomnik Piotra I Wielkiego autorstwa Zuraba Cereteliego, odsłonięty w Moskwie w 1997 r.Getty Images Pomnik Piotra I Wielkiego autorstwa Zuraba Cereteliego, odsłonięty w Moskwie w 1997 r.

W Rosji był 22 października 1721 r. Według kalendarza europejskiego 2 listopada. W budowanym dopiero mieście Petersburgu w jedynym istniejącym dużym kościele Świętej Trójcy odprawiono uroczystą mszę z udziałem cara Wszechrusi Piotra Aleksiejewicza, poświęconą wielkiemu sukcesowi – podpisaniu traktatu pokojowego ze Szwecją. Kończył 21-letnią wojnę i był bezdyskusyjnym zwycięstwem nad byłym już mocarstwem z drugiej strony Bałtyku. Szwecja musiała się zgodzić na rezygnację z jakichkolwiek pretensji do Estonii, Liwonii i Karelii, gdzie od dziewięciu lat znajdowała się stolica Rusi – Petersburg.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Wejście Wielkiego"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021