„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Jak wymyślono 11 listopada

„Alegoria zwycięstwa w 1920 roku”, obraz Zdzisława Jasińskiego namalowany w 1920 r. „Alegoria zwycięstwa w 1920 roku”, obraz Zdzisława Jasińskiego namalowany w 1920 r. Muzeum Narodowe w Warszawie
O pierwszej wojnie światowej, feministkach i początkach niepodległości opowiada Maciej Górny, autor wydanej właśnie książki „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych”.
Maciej Górny – dr hab., historyk idei.Agencja Wyborcza.pl Maciej Górny – dr hab., historyk idei.

MARCIN ZAREMBA: – Podtytuł książki, „Historia dla dorosłych”, sugeruje treści niecenzuralne.
MACIEJ GÓRNY: – Jedyny akt seksualny, który mógłbym mieć na myśli, to miłość własna takich postaci jak Dmowski czy Piłsudski. A mówiąc serio, nie pociąga mnie historia z morałem, spełniająca narodowe oczekiwania, wyłączająca myślenie.

Pierwsze zaskoczenie podczas lektury: Polska miała się odrodzić jako królestwo, ba, nawet kilka królestw z odrębnymi władcami.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Historia; s. 70
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021