To była największa polska rewolucja w XX w. – w 1905 r. zastrajkowało blisko milion osób. Była podobna do ostatniej – w obu wybuch niezadowolenia robotników zaowocował niepodległością.
W 1920 r. polski premier na szczycie zachodnich mocarstw błagał o ratunek przed Rosjanami maszerującymi na Warszawę. Dostał ofertę zrzeczenia się przez II RP niepodległości. Zaważyły na tym biznesowe rozmowy Brytyjczyków z Moskwą.
O antycarskiej rewolucji, która zaowocowała niepodległością w 1918, opowiada Tomasz Nałęcz, autor książki „Rewolucja 1905 roku. Próba generalna wskrzeszenia Polski”.
O pierwszej wojnie światowej, feministkach i początkach niepodległości opowiada Maciej Górny, autor wydanej właśnie książki „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych”.
Czym żyli Polacy w 1921 r.
Sto lat temu odrodzona Rzeczpospolita uzyskała dostęp do morza.
Przeprowadzone sto lat temu wybory do pierwszego Sejmu II Rzeczpospolitej zdominowali chłopi. Nie potrafili jednak wykorzystać do końca tego zwycięstwa.
Polacy decydowali o kształcie swojego nowego państwa, z jednej strony czując presję rewolucji bolszewickiej, z drugiej kierując się resentymentem do niemieckiego okupanta.
Bez względu na ustrój polityczny rocznice historyczne, obchodzone jako państwowe święta pamięci, są ważnym elementem walki o władzę, manipulacji, propagandy i mobilizacji opinii publicznej.
Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości podzieliły się na oficjalne i nieoficjalne, legalne i nielegalne oraz na publiczne i prywatne. Bardzo trudno było rozróżnić, które są które i kto za co bierze odpowiedzialność.