Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Historia

Sejm w sukmanie

Styczeń 1919: wybory do I Sejmu II RP

Pamiątkowa fotografia posłów PSL Wyzwolenie z Tymczasowym Naczelnikiem Państwa z okazji obrad Sejmu Konstytucyjnego 10 lutego 1919 r. Obok Józefa Piłsudskiego (po jego lewej) stoi Tomasz Nocznicki, jeden z założycieli partii. Zdjęcie jest znakiem czasu – z Piłsudskim woleli się nie fotografować posłowie prawicy, na tego typu uwiecznieniu zależało lewicy. Pamiątkowa fotografia posłów PSL Wyzwolenie z Tymczasowym Naczelnikiem Państwa z okazji obrad Sejmu Konstytucyjnego 10 lutego 1919 r. Obok Józefa Piłsudskiego (po jego lewej) stoi Tomasz Nocznicki, jeden z założycieli partii. Zdjęcie jest znakiem czasu – z Piłsudskim woleli się nie fotografować posłowie prawicy, na tego typu uwiecznieniu zależało lewicy. Zbiory D.B. Łomaczewska / EAST NEWS
Przeprowadzone sto lat temu wybory do pierwszego Sejmu II Rzeczpospolitej zdominowali chłopi. Nie potrafili jednak wykorzystać do końca tego zwycięstwa.
Józef Piłsudski otwierający posiedzenie Sejmu Konstytucyjnego, 10 lutego 1919 r.Wikipedia Józef Piłsudski otwierający posiedzenie Sejmu Konstytucyjnego, 10 lutego 1919 r.

Głównym zadaniem pierwszego Sejmu niepodległej Rzeczpospolitej było uchwalenie konstytucji. Ordynację do jednoizbowego parlamentu, zatwierdzoną przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, można określić jako rewolucyjną, bo po raz pierwszy w historii ziem polskich wybory były powszechne i równe, a do tego z udziałem kobiet. Wojna, która przetrzebiła mężczyzn, brak stabilnych granic, walki w Wielkopolsce, wojna z Ukraińcami, rewolucja na wschodzie i ciągłe migracje sprawiły, że wystarczyło mieszkać w danym okręgu wyborczym zaledwie dwa miesiące, by uzyskać prawo głosu.

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Sejm w sukmanie"
Reklama