Historia

Sejm w sukmanie

Styczeń 1919: wybory do I Sejmu II RP

Pamiątkowa fotografia posłów PSL Wyzwolenie z Tymczasowym Naczelnikiem Państwa z okazji obrad Sejmu Konstytucyjnego 10 lutego 1919 r. Obok Józefa Piłsudskiego (po jego lewej) stoi Tomasz Nocznicki, jeden z założycieli partii. Zdjęcie jest znakiem czasu – z Piłsudskim woleli się nie fotografować posłowie prawicy, na tego typu uwiecznieniu zależało lewicy. Pamiątkowa fotografia posłów PSL Wyzwolenie z Tymczasowym Naczelnikiem Państwa z okazji obrad Sejmu Konstytucyjnego 10 lutego 1919 r. Obok Józefa Piłsudskiego (po jego lewej) stoi Tomasz Nocznicki, jeden z założycieli partii. Zdjęcie jest znakiem czasu – z Piłsudskim woleli się nie fotografować posłowie prawicy, na tego typu uwiecznieniu zależało lewicy. Zbiory D.B. Łomaczewska / EAST NEWS
Przeprowadzone sto lat temu wybory do pierwszego Sejmu II Rzeczpospolitej zdominowali chłopi. Nie potrafili jednak wykorzystać do końca tego zwycięstwa.
Józef Piłsudski otwierający posiedzenie Sejmu Konstytucyjnego, 10 lutego 1919 r.Wikipedia Józef Piłsudski otwierający posiedzenie Sejmu Konstytucyjnego, 10 lutego 1919 r.

Głównym zadaniem pierwszego Sejmu niepodległej Rzeczpospolitej było uchwalenie konstytucji. Ordynację do jednoizbowego parlamentu, zatwierdzoną przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, można określić jako rewolucyjną, bo po raz pierwszy w historii ziem polskich wybory były powszechne i równe, a do tego z udziałem kobiet. Wojna, która przetrzebiła mężczyzn, brak stabilnych granic, walki w Wielkopolsce, wojna z Ukraińcami, rewolucja na wschodzie i ciągłe migracje sprawiły, że wystarczyło mieszkać w danym okręgu wyborczym zaledwie dwa miesiące, by uzyskać prawo głosu.

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Sejm w sukmanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021