Ludzie i style

Rówieśnicy niepodległości

Stulatki o polskim stuleciu

Bernard Hinc, 29.04.1918, Mezowo. Bernard Hinc, 29.04.1918, Mezowo. Piotr Sadurski
Urodzili się jeszcze pod zaborami. Przypadek, mówią, sprawił, że dożyli 100 lat. Nie byli bohaterami. Próbowali, jak całe ich pokolenie, żyć i przeżyć w kolejnych trudnych czasach. Opowiadają nam o tym, co zapamiętali, co do nich dzisiaj wraca, swoje zwykłe historie Polski.
Zdzisław Maciejewski, 15.02.1918, Łobudzice.Piotr Sadurski Zdzisław Maciejewski, 15.02.1918, Łobudzice.

Chrześniak niemieckiego cesarza

Honorowym chrzestnym Bernarda Hinca jest cesarz Wilhelm II, z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, margrabia Brandenburgii, burgrabia Norymbergi, hrabia Hohenzollern... Kaszub z Mezowa ma nawet na to oficjalny papier. Gdy się urodził 29 kwietnia 1918 r., jego rodzice dostali z tego tytułu premię pieniężną, bo cesarz nagradzał poddanych, którzy jak on sam cenili wielodzietność. Cesarz miał siedmioro dzieci, a Hincowie o jedno więcej. To jedyna okoliczność, która wiąże Bernarda z Niemcami.

Polityka 45.2018 (3185) z dnia 06.11.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Rówieśnicy niepodległości"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020