Historia

Nareszcie normalnie

Rok 1921: powrót normalności

Rok 1921 należał do wyjątkowo gorących. Nietypowo ciepła była już zima i wiosna. Wprost „bajeczny” – co podkreślały relacje – okazał się maj. Zaś czerwiec przyniósł falę upałów trwających przez lipiec i sierpień. Na zdjęciu: dzieci zażywające słońca dla poprawy zdrowia. Rok 1921 należał do wyjątkowo gorących. Nietypowo ciepła była już zima i wiosna. Wprost „bajeczny” – co podkreślały relacje – okazał się maj. Zaś czerwiec przyniósł falę upałów trwających przez lipiec i sierpień. Na zdjęciu: dzieci zażywające słońca dla poprawy zdrowia. EAST NEWS
Czym żyli Polacy w 1921 r.
Marszałek Józef Piłsudski podczas przejażdżki łodzią po Prośnie w Kaliszu, z członkami Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, 1921 r.EAST NEWS Marszałek Józef Piłsudski podczas przejażdżki łodzią po Prośnie w Kaliszu, z członkami Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, 1921 r.

Koniec walki zbrojnej. Czas stabilizacji. Pomyślnie została załatwiona rzecz dla każdego państwa najważniejsza – bezpieczeństwo. Było to efektem wygranej militarnie w 1920 r. wojny z Rosją, ale formalnie zagwarantował to dopiero układ pokojowy podpisany 18 marca 1921 r. po wielomiesięcznych, chwilami dramatycznych, rokowaniach w stolicy Łotwy Rydze. Pokój zapewniał obu stronom integralność terytorialną, co wojenni sprzymierzeńcy Polaków – Ukraińcy i Białorusini – uznali za zdradę i rozbiór ich krajów.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Nareszcie normalnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020