Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Pływające świnie

Pływające świnie. Jak włoskie żywe torpedy zadziwiły Churchilla

Okręt podwodny „Scire” z widocznymi hangarami na torpedy. Okręt podwodny „Scire” z widocznymi hangarami na torpedy. Marina Militare
Włosi zadziwili Churchilla, gdy w grudniu 1941 r. wysadzili w powietrze okręty Royal Navy strzeżone w bazie w Aleksandrii. Dokonali tego nurkowie podczepieni do torped.
Rajd nurków na Aleksandrię pokazał w komiksie włoski tygodnik dla dzieci „Corriere dei Piccoli” w 1962 r.AN Rajd nurków na Aleksandrię pokazał w komiksie włoski tygodnik dla dzieci „Corriere dei Piccoli” w 1962 r.

W chwili wybuchu drugiej wojny światowej Morze Śródziemne i jego wybrzeża miały dla obu walczących stron mniejsze znaczenie niż front na zachodzie Europy. Decydowała o tym nie tylko odległość od Berlina, Paryża i Londynu. Dopóki atlantyckie wejście na Morze Śródziemne kontrolowali Brytyjczycy z bazy w Gibraltarze, poważne zaangażowanie niemieckiej Kriegsmarine nie było na tym akwenie możliwe.

Ciężar walki z alianckimi flotami spoczął więc na barkach włoskiej Regia Marina, licznej, nowoczesnej i dobrze wyszkolonej, ale zbudowanej przez Włochy Mussoliniego wielkim kosztem.

Polityka 51.2021 (3343) z dnia 14.12.2021; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Pływające świnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022