Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Poeta kwatermistrz

Józef Wybicki: losy ojca polskiego hymnu

Popiersie Józefa Wybickiego w Będominie, miejscu jego urodzin, gdzie dziś mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Popiersie Józefa Wybickiego w Będominie, miejscu jego urodzin, gdzie dziś mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Wojciech Stróżyk / Reporter
Uważał się za człowieka dwóch światów: sarmackiego i oświeconego. Józef Wybicki, którego Sejm ogłosił patronem 2022 r., był zwolennikiem tolerancji i wrogiem religijnego fanatyzmu.
Partytura hymnu wydana staraniem Wojciecha Alberta Sowińskiego w Lipsku, XIX w.Polona Partytura hymnu wydana staraniem Wojciecha Alberta Sowińskiego w Lipsku, XIX w.

Wywodził się, jak to sam ujął, z „ciemnej ziemi Sarmackiej”, ale stał się przeciwnikiem „barbarzyńców”. Autor hymnu żył w czasie wyraźnego rozdzielania się dwóch epok. Dojrzewał za rządów Augusta III, kiedy Polacy byli narodem, jak stwierdził, „zdziecinniałym”. Oceniał, że magnaci dewastowali społeczny porządek („intryga ciągle zrywała sejmy”), a kraj został bez wojska, skarbu, bez mądrego rządu.

Sarmacką edukację rozpoczął, mając lat sześć, w 1753 r.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Historia; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Poeta kwatermistrz"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021