Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Maski Heinricha

Homerycka legenda Schliemanna

Wykopaliska prowadzone przez Heinricha Schliemanna na wzgórzu Hisarlik w Turcji, gdzie szukał pozostałości Troi, zdjęcie niedatowane. Wykopaliska prowadzone przez Heinricha Schliemanna na wzgórzu Hisarlik w Turcji, gdzie szukał pozostałości Troi, zdjęcie niedatowane. Getty Images
Heinrich Schliemann, który dowiódł światu, że Homer opisywał epokę, która naprawdę istniała, urodził się 200 lat temu. Był badaczem z wielkim szczęściem, ale jednocześnie narcystycznym mitomanem.
Heinrich SchliemannGetty Images Heinrich Schliemann

Wielki odkrywca epoki homeryckiej i kultury mykeńskiej był wyjątkowo niski. Miał 156 cm wzrostu. Heinrich zdawał sobie z tego sprawę, więc bardzo dbał o garderobę i pomimo skąpstwa zawsze miał kilkadziesiąt szytych na miarę w Londynie garniturów, tyleż par butów i 20 kapeluszy. Niepozorny wygląd kompensował, naginając fakty dotyczące zarówno swoich odkryć, jak i życia.

Pracowity i zdeterminowany narcyz przechowywał wszystkie dokumenty. W archiwach i bibliotekach (głównie w Amerykańskim Instytucie Studiów Klasycznych w Atenach) zachowało się więc 60 tys.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Maski Heinricha"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >