Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Rewolucja salonów

Osiemnastowieczne emancypantki

Portret Madame Roland z 1787 r. W czasie rewolucji w jej paryskim salonie bywali Robespierre i Condorcet. Portret Madame Roland z 1787 r. W czasie rewolucji w jej paryskim salonie bywali Robespierre i Condorcet. Alamy / BEW
Patriarchat przeżył potężny wstrząs, kiedy w XVIII w. oświecone kobiety porzuciły swój tradycyjny świat, żeby uczestniczyć w życiu publicznym.
Izabela Czartoryska prowadziła słynny salon w Puławach.EAST NEWS Izabela Czartoryska prowadziła słynny salon w Puławach.

Znaczenie pań w sprawach publicznych w XVIII w. stało się tak wielkie, że mówi się wręcz o stuleciu kobiet. Wtedy zaczęła się ich emancypacja: stopniowa zmiana sytuacji prawnej, edukacyjnej i politycznej. Najpierw wśród elit. Arystokratki kupowały sobie wolność za pieniądze. Sprzyjała im tolerancyjna atmosfera równości XVIII stulecia, a służba i bony zastępowały w codziennych obowiązkach, co pozwalało im na uczestniczenie w świecie polityki, nauki, sztuki, na podróżowanie. Jak zauważyła francuska historyczka Dominique Godineau, kobiety elity w XVIII w.

Polityka 10.2022 (3353) z dnia 01.03.2022; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja salonów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >