Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Silniejszy najeżdża słabszego

1935: bezradność Ligi Narodów

Żołnierze etiopscy podczas bitwy pod Amba Alagi, w której zwyciężyły wojska Benito Mussoliniego, luty 1936 r. Żołnierze etiopscy podczas bitwy pod Amba Alagi, w której zwyciężyły wojska Benito Mussoliniego, luty 1936 r. Getty Images
Kiedy w 1935 r. włoska armia zaatakowała Etiopię, Liga Narodów okazała się bezradna, a sankcje ekonomiczne nieskuteczne.
Żołnierze włoscy z zatkniętą na bagnecie karykaturą cesarza Hajle Syllasje wyruszają na front, 1935 r.Topfoto/Forum Żołnierze włoscy z zatkniętą na bagnecie karykaturą cesarza Hajle Syllasje wyruszają na front, 1935 r.

Pakt Ligi Narodów przyjęto w czerwcu 1919 r. jako część traktatu wersalskiego. W założeniu ta międzynarodowa organizacja miała na celu utrzymanie pokoju i współpracy pomiędzy państwami na świecie. Wśród 42 państw założycielskich Ligi znalazły się Włochy, a z czasem skład tego gremium powiększał się – m.in. w 1923 r. przystąpiła do niej Etiopia (zwana wówczas także Abisynią). W trzy lata później do Ligi Narodów akces złożyły Niemcy, a w 1934 r. nawet sterowany silną ręką Stalina Związek Radziecki.

Polityka 13.2022 (3356) z dnia 22.03.2022; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Silniejszy najeżdża słabszego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >