Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Slalom Mieszka

Mieszko I: pragmatyczny strateg

Mieszko I (z krzyżem) i Bolesław Chrobry (z mieczem). Pomnik ufundowany w XIX w. przez Edwarda Raczyńskiego, autorem był berliński rzeźbiarz Christian Daniel Rauch. Złota Kaplica katedry poznańskiej. Mieszko I (z krzyżem) i Bolesław Chrobry (z mieczem). Pomnik ufundowany w XIX w. przez Edwarda Raczyńskiego, autorem był berliński rzeźbiarz Christian Daniel Rauch. Złota Kaplica katedry poznańskiej. EAST NEWS
Nasz pierwszy historyczny władca był wytrawnym strategiem, który w razie potrzeby łatwo zmieniał sojuszników. Zaczął jako przeciwnik cesarstwa niemieckiego, a skończył jako jego wierny aliant.
Mieszko (na tronie) i hrabia Wichman, poddając się księciu Polan, grafika Franciszka Smuglewicza, XVIII w.Wikipedia Mieszko (na tronie) i hrabia Wichman, poddając się księciu Polan, grafika Franciszka Smuglewicza, XVIII w.

Mieszko I nagle wkroczył na scenę geopolityczną w siódmej dekadzie X w., co zaskoczyło ówczesnych komentatorów, którzy mieli początkowo problemy z jego polityczną identyfikacją, o czym świadczy nazwanie go „księciem Wandalów” przez autora „Księgi o cudach biskupa Udalryka”.

Archeologia dowodzi, że odziedziczył po poprzednikach terytorium budowane nad środkową Wartą od trzeciej dekady X w. Ten projekt polityczny udawało się przez kilkadziesiąt lat „ukrywać” przed sąsiadami – byli zaskoczeni wyłonieniem się z puszcz wielkopolskich nowego gracza, który przebojem wszedł na scenę geopolityczną.

Polityka 21.2022 (3364) z dnia 17.05.2022; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Slalom Mieszka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >