Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

W krzywym zwierciadle

Dwie historie Polski i Rosji. W krzywym zwierciadle

„Stefan Batory pod Pskowem” – obraz olejny Jana Matejki z 1872 r., przedstawiający poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski Stefana Batorego proszące o pokój podczas oblężenia Pskowa, które trwało od 8 września 1581 do 6 lutego 1582 r. „Stefan Batory pod Pskowem” – obraz olejny Jana Matejki z 1872 r., przedstawiający poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski Stefana Batorego proszące o pokój podczas oblężenia Pskowa, które trwało od 8 września 1581 do 6 lutego 1582 r. Universal History Archive/Universal Images Group / Getty Images
Polska była w oczach Rosjan tworem osłabionym i zdobytym raz na zawsze, Rosja w oczach Polaków – chorą Słowiańszczyzną skażoną przez despotyzm. I tak nam zostało.
Mikołaj Karamzin według Aleksandra Puszkina w dwunastotomowej „Historii państwa rosyjskiego” odkrył dla Rosjan dawną Ruś tak jak Kolumb Amerykę. Polaków uważał za bezczelnych i przewrotnych.TG Mikołaj Karamzin według Aleksandra Puszkina w dwunastotomowej „Historii państwa rosyjskiego” odkrył dla Rosjan dawną Ruś tak jak Kolumb Amerykę. Polaków uważał za bezczelnych i przewrotnych.

Upraszczając, można powiedzieć, że początki polsko-rosyjskiego sporu o historię wyznaczają rozbiory Rzeczpospolitej. Począwszy od 1772 r., Rosja zagarnęła w sumie 463 tys. km kw. (ok. 63 proc. powierzchni dawnego państwa polsko-litewskiego) i ponad 5,5 mln jego ludności. Gdy w 1832 r. do imperium inkorporowano Królestwo Polskie, pod bezpośrednią władzą cara znalazło się 82 proc. terytorium I Rzeczpospolitej. Upadek imperium ZSRR w 1991 r. tego sporu o historię nie zamknął.

Dwie przeciwstawne koncepcje dziejów stworzyło dwóch czołowych historyków XIX w.

Polityka 27.2022 (3370) z dnia 28.06.2022; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "W krzywym zwierciadle"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >