Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Historia

Granice Piasta

Koszmar mediewisty. Gdzie tak naprawdę władał Mieszko I?

Pomnik postawiony w latach 70. dla uczczenia zwycięstwa Mieszka I w Cedyni w 972 r. nad margrabią Marchii Łużyckiej Hodonem. Wygrana dała mu kontrolę nad szlakiem Odry. Pomnik postawiony w latach 70. dla uczczenia zwycięstwa Mieszka I w Cedyni w 972 r. nad margrabią Marchii Łużyckiej Hodonem. Wygrana dała mu kontrolę nad szlakiem Odry. Zbyszko Siemaszko / Forum
Twierdzenie, że terytorium państwa wczesnopiastowskiego sięgało aż do Bugu, nie ma uzasadnienia. Zobaczmy, czym naprawdę władał Mieszko I. I dlaczego Szczecin był ważniejszy od Gniezna.
Często pokazywana mapa władztwa Mieszka I wynikająca z typowej interpretacji tekstu źródłowego Dagome iudex.Marek Sobczak/Polityka Często pokazywana mapa władztwa Mieszka I wynikająca z typowej interpretacji tekstu źródłowego Dagome iudex.

W pracach naukowych poświęconych początkom polskiej państwowości, w podręcznikach szkolnych, atlasach historycznych i w internecie łatwo znajdziemy mapy państwa Mieszka I. Mimo pewnych różnic wszystkie odzwierciedlają powszechne przekonanie, że nasz pierwszy historyczny władca opanował „całą Polskę między Odrą i Bugiem oraz między Karpatami i Bałtykiem” (prof. Gerard Labuda).

Uderzające podobieństwo tych map do kształtu Polski, narzuconego decyzją wielkich mocarstw po drugiej wojnie światowej, każe podejrzewać wciąż trwający wpływ wylansowanej po 1945 r.

Polityka 37.2022 (3380) z dnia 06.09.2022; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Granice Piasta"
Reklama