Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Pierwszy pedał RP

Jerzy Nasierowski. Pierwszy pedał RP, zapomniany skandalista

Teatr Syrena, 2016 r. Jerzy Nasierowski podczas próby spektaklu „Dogville” Teatr Syrena, 2016 r. Jerzy Nasierowski podczas próby spektaklu „Dogville” Jacek Domiński / Reporter
Taki tytuł Jerzy Urban nadał kiedyś Jerzemu Nasierowskiemu. To bohater jednego z najgłośniejszych procesów PRL, zapomniany skandalista. Dziś został wezwany na świadka w procesie Kaczyński versus Piński. I chociaż sąd się nie zgodził na wysłuchanie, nestor środowiska LGBT znów ma szansę wrócić na scenę.
Portret Jerzego zrobiony przez siostrę Zofię Nasierowską w 1967 r.Zofia Nasierowska/EAST NEWS Portret Jerzego zrobiony przez siostrę Zofię Nasierowską w 1967 r.

Jerzy Nasierowski jest jedną z osób, obok Pawła Rabieja, Antoniego Macierewicza i Lecha Wałęsy, którą dziennikarz Jan Piński chce powołać na świadka w procesie wytoczonym mu przez Jarosława Kaczyńskiego. Pozew dotyczy ochrony dóbr osobistych po tym, jak Piński opisał homoseksualny romans prezesa z oficerem WSI. Na razie sąd zdecydował, by nie wysłuchiwać świadków, ale w razie przegranej Piński zapowiada apelację.

Kim jest Jerzy Nasierowski? Sam przedstawia się tak: pisarz, aktor, ekszłodziej, pedał, ateista, lewicowiec.

Polityka 38.2022 (3381) z dnia 13.09.2022; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy pedał RP"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >