Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Historia

Ptaki nad Birkenau

Ptaki nad Birkenau. Esesman i więzień, dwaj ornitolodzy w Auschwitz

Günter Niethammer, zdjęcia z okresu, kiedy przebywał w polskim więzieniu, 1948 r. Günter Niethammer, zdjęcia z okresu, kiedy przebywał w polskim więzieniu, 1948 r. materiały prasowe
Dwaj ornitolodzy prowadzili badania w Oświęcimiu i okolicach. Tylko jeden jako więzień obozu koncentracyjnego, a drugi jako jego nadzorca. Szkoda, że nie było im dane spotkać się po wojnie.
Zdjęcia wykonane przez Niethammera w okolicach obozu Auschwitz.materiały prasowe Zdjęcia wykonane przez Niethammera w okolicach obozu Auschwitz.

Ten pierwszy badacz ptaków to Jan Grębocki urodzony w 1908 r. we wsi Nowogród (dziś powiat Golub-Dobrzyń), wówczas w zaborze rosyjskim. Nie wiadomo, do jakich szkół uczęszczał. Już po restytucji państwa polskiego, z początkiem lat 30., związał się z Marią Szymańską, mieszkanką Kutna, parę lat później uzyskał stałe zatrudnienie jako instruktor w Lidze Ochrony Przeciwgazowej i Przeciwlotniczej w Toruniu. Interesowała go przyroda, myślistwo; dla bogatych nemrodów preparował trofea łowieckie, głównie ptaki.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Ptaki nad Birkenau"
Reklama