Marian Turski apelował: nie bądźcie obojętni. Odpór po prawej stronie pojawił się natychmiast.
Podejmujemy inicjatywę: zgłośmy kandydaturę Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. W dzisiejszym skonfliktowanym, rozedrganym świecie mało kto na nią tak bardzo zasługuje.
Troska o pamięć o tragedii Auschwitz i złu antysemityzmu jest zadaniem kolejnych pokoleń ludzi dobrej woli ponad różnicami pochodzenia, narodowości, poglądów i światopoglądów.
Nie bądźcie obojętni – apelował Marian Turski. Były więzień Auschwitz, nasz redakcyjny kolega, wziął udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Po wyzwoleniu największego niemieckiego obozu zagłady AUSCHWITZ-BIRKENAU powstał raport, którego fragment przedstawiamy poniżej. Cytujemy też fragmenty wyroków, jakie zapadły w procesach komendanta obozu Rudolfa Hössa i członków załogi SS.
W kolejną rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ulicami Oświęcimia przeszedł marsz kilkudziesięciu narodowców pod wodzą słynnego Piotra Rybaka, skazanego za spalenie kukły Żyda. Kilka miesięcy spędzonych w więzieniu nie nauczyły go niczego.
Nie wiedziałem wtedy, kim jest, ani jak się nazywa. Siedział po turecku na wielkim stole, bez przerwy palił – rabin Nissen Mangel opowiada o spotkaniu z dr. Mengele.
Bardzo dobrze, że zainteresowani tematem zyskują swobodny dostęp do dokumentów zbrodni nazistowskich. Walczący z „kłamstwem oświęcimskim” mają teraz do dyspozycji nowe dowody.
Do napisania biografii namówiły Rudolfa Hoessa, komendanta Auschwitz-Birkenau, dwie osoby – prowadzący przeciw niemu śledztwo sędzia Jan Sehn i psychiatra Stanisław Batawia. Co skłoniło zbrodniarza, by ulec ich prośbom?
W nazistowskich obozach koncentracyjnych funkcjonowały domy publiczne, zakładane przez Niemców w ramach systemu motywacyjnego dla więźniów. Oto wyniki pionierskich w Polsce badań dotyczących Auschwitz-Birkenau.