Historia

Trzy kule

A gdyby nie było zamachu na Kennedy’ego? Zdumiewające fakty z przeszłości

Para prezydencka jedzie przez Dallas, tuż przed zamachem, 22 listopada 1963 r. Para prezydencka jedzie przez Dallas, tuż przed zamachem, 22 listopada 1963 r. Getty Images
Czy świat uniknąłby eskalacji wojny w Wietnamie, gdyby 60 lat temu zamachowiec nie zastrzelił Johna F. Kennedy’ego?
John F. Kennedy, 1960 r.Getty Images John F. Kennedy, 1960 r.

Samolot Air Force One z prezydentem Johnem F. Kennedym i jego żoną Jacqueline wylądował w piątek 22 listopada 1963 r o godz. 11.40 w Dallas w Teksasie. Pierwsza para Ameryki wsiadła do odkrytej limuzyny Lincoln Continental i w towarzystwie gubernatora stanu Johna Connally’ego, pod eskortą policji i agentów Secret Service, wyruszyła do centrum miasta. Kennedy przyleciał do Teksasu, by pogodzić tamtejszych skłóconych polityków swojej Partii Demokratycznej i zdobyć serca mieszkańców stanu.

Prezydent nie cieszył się popularnością wśród konserwatywnych południowców i wizytę traktował jako początek kampanii przed wyborami w następnym roku, kiedy miał się ubiegać o reelekcję. Zależało mu na tym, by w Dallas powitały go tłumy, więc trasę przejazdu ogłoszono kilka dni wcześniej.

Strzały

O godz. 12.30 prezydencki kabriolet wjechał na Dealey Plaza, teren parku w centrum miasta, minął sześciopiętrowy budynek stanowej składnicy książek i skręcił w Elm Street. Kiedy sunął nią powoli, a prezydent pozdrawiał stojących na chodniku, rozległy się strzały. Pierwszy nie zwrócił uwagi widzów i ochroniarzy, wzięto go za wybuch petardy, chociaż kula przeszyła szyję Kennedy’ego. Druga kula trafiła go w tył głowy, roztrzaskując czaszkę – fragmenty mózgu rozpryskały się wokoło – i dosięgła gubernatora. Jacqueline, obryzgana krwią męża, zaczęła wdrapywać się na bagażnik kabrioletu. W panice, wśród krzyków przerażenia, samochód z Kennedym pognał do pobliskiego Parkland Memorial Hospital.

Prezydent żył jeszcze, gdy limuzyna dotarła do szpitala, próbowano go ratować, ale o godz. 13.00 stwierdzono zgon. Wiadomość o śmierci podał słynny prezenter telewizji CBS Walter Cronkite. Tego samego dnia ciało przewieziono samolotem Air Force One do Waszyngtonu.

Polityka 47.2023 (3440) z dnia 14.11.2023; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy kule"
Reklama