Klasyki Polityki

Moskwa bez czapki

Dlaczego upadł mer Moskwy

Burmistrz Łużkow. pewny swej pozycji, świetnie się bawił w 2005 r. podczas konkursu na królową grubasek. Burmistrz Łużkow. pewny swej pozycji, świetnie się bawił w 2005 r. podczas konkursu na królową grubasek. Ivan Buslayev/Reuters / Forum
Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin obalili potężnego mera Moskwy. Ale bunt Jurija Łużkowa obnażył niechęć rosyjskiej biurokracji do dwugłowej władzy i wzbudził niepokój, kto będzie kandydował na prezydenta.
Prezydent Miedwiediew i mer Łużkow jeszcze w kwietniu 2010 r. wspólnie podziwiali dziecięce budowle z klocków.Ria Novosti/REUTERS/Forum Prezydent Miedwiediew i mer Łużkow jeszcze w kwietniu 2010 r. wspólnie podziwiali dziecięce budowle z klocków.

Najwyraźniejszy ślad po 18-letnim panowaniu Jurija Łużkowa to centra handlowe w miejscu zrównanych z ziemią pozostałości historycznej Moskwy. – Pod pozorem rekonstrukcji stare budynki burzono całkowicie lub częściowo. W efekcie zamiast zabytku mamy kolejną nowobogacką restaurację – opowiada Siergiej Łoszak, twórca filmu „Teraz tu jest biuro”. Dokument powstał w 2007 r., ale długo nie miał szans na emisję w rosyjskiej telewizji. Teraz ma. – Władza dała nam zielone światło – cieszy się dziennikarz.

Polityka 41.2010 (2777) z dnia 09.10.2010; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Moskwa bez czapki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >