Klasyki Polityki

Orły w kurniku

Jak zwaśnieni politycy doprowadzili do niepodległości

Premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacy Daszyński i Józef Piłsudski. Premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacy Daszyński i Józef Piłsudski. Forum
Wydarzenia w Europie towarzyszące odrodzeniu państwa polskiego w listopadzie 1918 r. potoczyły się w kierunku niezwykle korzystnym dla Polaków. Niewiele jednak brakowało, a rodzimi politycy zaprzepaściliby ten optymistyczny scenariusz.
Skompromitowana Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, od lewej: hrabia Józef Ostrowski, kardynał Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski.Wikipedia Skompromitowana Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, od lewej: hrabia Józef Ostrowski, kardynał Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski.

Jesienią 1918 r. zawalił się w gruzy dotychczasowy porządek europejski, który od ponad wieku pieczętował rozbiory Polski. Trzy potężne mocarstwa, które w końcu XVIII w. podzieliły pomiędzy siebie Rzeczpospolitą, sięgnęły dna.

Niemcy przegrały wojnę światową i resztką sił ratowały się przed ostateczną katastrofą, jaką niósł im ogarniający państwo chaos wewnętrzny. W listopadzie 1918 r. wszystko się mogło w tym kraju zdarzyć, ale na pewno nie miał on ani siły, ani ochoty do zajmowania się polskimi sprawami.

Polityka 46.2011 (2833) z dnia 08.11.2011; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Orły w kurniku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?