Klasyki Polityki

Tęcza na miarę naszych możliwości

Polityczna historia tęczy z placu Zbawiciela

Na pl. Zbawiciela 11 listopada stał tylko jeden policyjny radiowóz, chyba pusty, bo policjanci nie pospieszyli na pomoc strażakom. Na pl. Zbawiciela 11 listopada stał tylko jeden policyjny radiowóz, chyba pusty, bo policjanci nie pospieszyli na pomoc strażakom. Małgorzata Gendlek / Agencja Gazeta
Miała być radosna, pełna nadziei i po prostu piękna. A potem zaczęła płonąć, stając się symbolem walki i podziału Polski na tolerancyjną i homofobiczną.
Koszt renowacji – 64 tys. zł. Oczyszczenie konstrukcji i pokrycie jej specjalną antykorozyjną i niepalną powłoką. I wymiana wszystkich kwiatów, prawie 22 tys. sztuk.Jan Bielecki/EAST NEWS Koszt renowacji – 64 tys. zł. Oczyszczenie konstrukcji i pokrycie jej specjalną antykorozyjną i niepalną powłoką. I wymiana wszystkich kwiatów, prawie 22 tys. sztuk.

[W czwartek, 7 sierpnia 2014 r., tęcza po raz kolejny zapłonęła, spłonęło kilka metrów kolorowej instalacji. Ogień – podłożony najprawdopodobniej przez dwóch pijanych mężczyzn – zauważył strażnik na monitoringu miejskim. Według wstępnych ustaleń znajdujący się w pobliżu strażnicy miejscy nie zareagowali. Podejrzanych o podpalenie zatrzymała policja, która wyjaśnia, jak doszło do podpalenia i dlaczego strażnicy nie interweniowali.]

Konstrukcja stalowa, osadzona na środku zielonej wysepki na warszawskim pl. Zbawiciela. Kwiaty sztuczne, kolory przechodzące jeden w drugi. Jak w tęczy.

Poniedziałek 11 listopada, dzień zero: kilka godzin po najnowszym spaleniu kwiatów na konstrukcji ruszają pierwsze inicjatywy na portalach społecznościowych. „Żądam odbudowania tęczy na pl. Zbawiciela przez Ruch Narodowy”, „Odbudujmy tęczę” i „Wetknij kwiatek w tęczę”. Autorzy tej ostatniej strony proszą: bez akrobacji, cyrku już było aż nadto, kwiaty wtykamy tylko na dole tęczy.

Wtorek, dzień pierwszy: jeszcze czuć swąd dymu, w tęczy pojawiają się pierwsze kwiaty. Żywe tym razem, najwięcej tulipanów, po 2 zł od kwiaciarek spod baru sushi. Pierwsze fotki na Instagramie, Facebooku i Twitterze zamieszczają wpinający w tęczę kwiaty. Administratorzy FB usuwają zaraportowane przez innych użytkowników strony „Płoń tęczo” i „Płoń pedalska tęczo”.

Środa, dzień drugi: Rafał Krawczyk, mieszkający w pobliżu, przyczepia do stalowej konstrukcji tęczy cytaty z Księgi Rodzaju, o tęczy symbolu przymierza człowieka z Bogiem, nadziei i miłosierdzia: „To jest znak przymierza, który Ja dawam między mną i między wami”. I o obietnicy danej Noemu, że drugiego potopu nie będzie. Zalaminowane, nie zmokną.

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Społeczeństwo; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Tęcza na miarę naszych możliwości"
Reklama