Klasyki Polityki

Rdza w głowie

Choroba Alzheimera jak rdzewienie mózgu

Alzheimer to choroba neurodegradacyjna. Można ją porównać do rdzewienia mózgu. Alzheimer to choroba neurodegradacyjna. Można ją porównać do rdzewienia mózgu. Mirosław Gryń / Polityka
Alzheimer. Skutek uboczny coraz dłuższego życia. Już co czterdziesta rodzina w Polsce ma ten problem. 21 września obchodzimy światowy dzień tej choroby.
W Polsce rdzewieje ich 200 tys. Wśród 65-latków – dwie osoby na każdy tysiąc.Mirosław Gryń/Polityka W Polsce rdzewieje ich 200 tys. Wśród 65-latków – dwie osoby na każdy tysiąc.

Alina, trzecia z trzech córek, mieszka we wsi na U., powiat Tomaszów Lubelski. (Dzwoni Alina. Prosi, żeby nie wymieniać nazwy wsi. Będą mówić, że zrobiła z matki wariatkę w gazecie). W dzień zajmuje się wypełnianiem czasu mamusi, bo z życia przed zardzewieniem umysłu mamusi została potrzeba ciągłego robienia. Godzinami prują wełnę, wygładzają rękoma uprane rzeczy albo dopasowują skarpety do pary. Etap puzzli się skończył. Puzzle nie są do jedzenia. Pozory robienia są po to, żeby w nocy reszta w domu poczuła głową poduszkę.

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021