Klasyki Polityki

Niezależny jamnik potrzebny od zaraz

Tadeusz Późniak / Polityka
Dobierając sobie psa – socjologia nie ma wątpliwości – człowiek wkracza w sferę symboliczną. Czworonogiem prowadzonym na smyczy manifestuje swoje aspiracje. Ostatnio nastąpiły tu interesujące zmiany. Stylowo jest mieć yorka, ale również mieszańca. Pies bojowy – to już zdecydowanie passé.

Według Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w Polsce żyje 7 mln psów. A w badaniu CBOS z 2003 r. aż 36 proc. respondentów deklarowało, że mieszka razem ze swoim czworonogiem. Jakie czworonogi są dzisiaj trendy, a jakie passé? Z lektury ogłoszeń gazetowych wynika, że najbardziej chodliwe są w tej chwili yorki, nieco rzadziej oferuje się goldeny, labradory i sznaucery mini.

To zestawienie w zasadzie znajduje potwierdzenie w danych Związku Kynologicznego w Polsce. – W tej chwili mamy zarejestrowanych około 65 tys.

Polityka 7.2006 (2542) z dnia 18.02.2006; Społeczeństwo; s. 97

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021