Żyjmy Lepiej

Patrz, co robię

Co powinniśmy wiedzieć o zachowaniu psa

Nerwowość i lękliwość to problemy, które dotykają najczęściej psa wziętego ze schroniska. Nerwowość i lękliwość to problemy, które dotykają najczęściej psa wziętego ze schroniska. 123 RF
Pies potrafi doskonale manifestować swojemu człowiekowi radość. Z innymi jego emocjami bywa już gorzej, ma także swoje tajemnice. Co trzeba wiedzieć o swoim psie?
Jeśli pies ma ochotę na zabawę, podskakuje i kładzie się na przednich łapkach, ma bystre spojrzenie.Getty Images Jeśli pies ma ochotę na zabawę, podskakuje i kładzie się na przednich łapkach, ma bystre spojrzenie.

Zachowanie

Zrównoważony, spokojny pies porusza się swobodnie i z majestatem. Pysk ma rozluźniony – sprawia to wrażenie, jakby się uśmiechał. Język – różowy i wilgotny – może być leciutko wysunięty. Spojrzenie zwierzęcia jest radosne, ma postawione uszy.

Jeśli ma ochotę na zabawę, podskakuje i kładzie się na przednich łapkach, ma bystre spojrzenie. Często lekko podnosi zad i merda radośnie ogonem, a także podszczekuje, popiskuje lub nawet przyjaźnie powarkuje.

Kiedy pies chce zamanifestować człowiekowi swoje przywiązanie, przysiada na tylnych łapkach lub nawet kładzie się na podłodze. Jeśli wyciągnie się do niego rękę, próbuje ją polizać. Chcąc pokazać, że jest uległy, przekazać komunikat „całkowicie ci ufam”, kładzie się na grzbiecie bądź na boku i podnosi tylną łapkę, odsłaniając brzuch, głowę ma wyprostowaną tak, że widać jego gardło. Jeśli człowiek nie jest mu dobrze znany, wyraźnie przy tym unika kontaktu wzrokowego do momentu, kiedy nabierze pewności, że nie grozi mu nic złego.

Niestety, nie zawsze psy są przyjazne. Zdarza się to głównie w przypadku zwierząt po przejściach, ale też w przypadku spotkania z nieznaną osobą. Agresja może mieć różne oblicza:

Bojaźliwa wywołana jest silnym przestrachem, niepokojem i poczuciem zagrożenia. Pies traktuje atak jako formę obrony. Odsłania zęby, warczy, a nawet głośno ujada. Oczy ma szeroko otwarte – widać białka, źrenice mogą być lekko rozszerzone. Ciało psa jest napięte, głowa lekko pochylona do przodu (stanowi proste przedłużenie kłębu i całego kręgosłupa). Sierść na grzbiecie zwierzęcia jest wyraźnie nastroszona. Uszy położone, ogon wyprostowany, tylne nogi lekko rozstawione, gotowe w każdej chwili do wykonania błyskawicznego ruchu.

Żyjmy lepiej „Nasze zwierzęta” (100167) z dnia 25.05.2020; Jak pies z kotem; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Patrz, co robię"
Reklama