Klasyki Polityki

Andy Warhol, czyli Andrijko Varchola

Relikwie Warhola w muzeum w Medzilaborcach: portret rodziny matki malarza, portret matki oraz młodego Andy’ego, jego sukienka chrzcielna (po prawej). Relikwie Warhola w muzeum w Medzilaborcach: portret rodziny matki malarza, portret matki oraz młodego Andy’ego, jego sukienka chrzcielna (po prawej). Edwin Bendyk / Polityka
Jestem znikąd, mawiał Andy Warhol odpowiadając na pytanie o pochodzenie. Uparcie powtarzana kwestia stała się jednym z filarów legendy króla pop-artu. Tymczasem Andy Warhol to Rusin Andrijko Varchola, pochodzący ze wsi Mikova w dzisiejszej Słowacji.

Wizerunek człowieka znikąd Warhol utrzymywał konsekwentnie do końca, starannie i zazdrośnie oddzielając go od rodzinnej części swego życia. Po dniu szalonej pracy w Fabryce (wielkie nowojorskie studio artysty nosiło nazwę Factory), pełnej ekscesów i skandali, biegł do domu, w którym czekała na niego matka. Na jednej z rzadkich, prywatnych fotografii widać, jak za skromnym stołem siedzi duży chłopiec w peruce na głowie, wszystkim znany Andy-multimilioner, i pochyla się nad miską ze zwykłą owsianką.

Polityka 45.2002 (2375) z dnia 09.11.2002; Kultura; s. 70
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?