Klasyki Polityki

Cały naród wycenia swój majątek

Obrazy z okresu międzywojennego zmuszają ich posiadacza do składania pełnej deklaracji. Obrazy z okresu międzywojennego zmuszają ich posiadacza do składania pełnej deklaracji. Anna Włoch / Agencja Gazeta
Powiało domiarem i podatkiem od luksusu; w ekspresowym, przedwyborczym tempie najpierw Sejm, potem Senat przyjęły ustawę o abolicji podatkowej i deklaracjach majątkowych. Z deklaracjami, jak z PIT, przyjdzie się zmierzyć milionom Polaków. Muszą spisać co mają, jakoś policzyć ile to jest warte, i zeznać. Pod groźbą surowej kary.

– Nie po to przeniosłem się z rodzinnego domu, z wygodnej willi na Saskiej Kępie, do zamkniętego osiedla za płot, żeby teraz fiskusowi opisywać rodzinne pamiątki i podawać ich wartość – Andrzej X. nie ukrywa złości, ale ukrywa nazwisko. – Z oczywistych względów – mówi.

Rodzinną połówkę willi sprzedał cztery lata temu i przeniósł się do strzeżonego osiedla po tym, jak bandyci-włamywacze przypalali żelazkiem jego sąsiada zwracając się do niego: „Panie Andrzejku, gdzie pan trzyma swoją kolekcję?

Polityka 41.2002 (2371) z dnia 12.10.2002; Temat tygodnia; s. 20
Reklama