Klasyki Polityki

Guzik prawda

Kłamstwo jest doprawdy praktycznym wynalazkiem, choć to wstyd

Kłamstwo wymaga wyobraźni. Kłamstwo wymaga wyobraźni. Mirosław Gryń / Polityka
Człowiek kłamie, aby znaleźć łatwe wyjście z sytuacji, aby uniknąć kary, ze strachu, dla zysku, dla zdobycia władzy nad innymi, dla wywarcia dobrego wrażenia, z wygodnictwa, z lenistwa, z nienawiści, ze złości, z litości, z miłości i jeszcze ze stu innych powodów. Nieprawda zrosła się i z prywatnym, i publicznym życiem człowieka.

Konieczność oszukiwania mogła doprowadzić – jak sądzą uczeni – do ewolucyjnego rozwoju inteligencji. Kłamstwo bowiem wymaga wyobraźni. Trzeba opracować plan działania i przewidzieć, jak się zachowa okłamywany, któremu się podsuwa tę, a nie inną wersję. Mały pawian, gdy widzi, jak jego pobratymiec zjada coś dobrego, zaczyna wrzeszczeć i wzywać na pomoc matkę. Musi przewidzieć, że ona zjawi się i przepędzi jedzącego, uznając go za krzywdziciela jej małego. I że on upuści smakołyk, a pawianek go spokojnie zje.

Zwłaszcza u szympansów podstępne oszustwo reguluje życie w stadzie. Istnieje teoria, według której kłamstwo praktykowane i ćwiczone przez miliony lat przez naczelnych przyczyniło się do powstawania coraz bardziej złożonych form życia społecznego.

Rozkosz łgania

Nałogowi kłamcy opowiadają naukowcom, że gdy łżą, odczuwają coś w rodzaju euforii, słodkiego uniesienia. A gdy jeszcze dołącza się do tego satysfakcja, to już pełny raj. Jedna z piosenkarek udzielając wywiadu przedstawia swoje życie prywatne; obraz nie mający niczego wspólnego z rzeczywistością dość nieudaną. – Opowiadam o takim życiu – szczerze wyznaje znajomym – które chciałabym mieć. Czuję wtedy, jakby mimo wszystko marzenie udało się na krótką chwilę zrealizować.

Podstawą większości kłamstw jest w istocie niska samoocena kłamiącego. Naukowcy ustalili, że ludzie unikają diagnostycznych informacji o sobie, i to nie tylko w przypadkach, gdy ktoś na przykład boi się poddać badaniu w obawie, że

Polityka 1.2002 (2331) z dnia 05.01.2002; Społeczeństwo; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Guzik prawda"
Reklama