Klasyki Polityki

Drżenie bródki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Najgorszym grzechem w szpitalach pediatrycznych jest rutyna. Najgorszym grzechem w szpitalach pediatrycznych jest rutyna. Pixabay
Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.
Zaczyna się od pierwszego szczepienia. Skąd dziecko ma wiedzieć, że będzie bolało?EAST NEWS Zaczyna się od pierwszego szczepienia. Skąd dziecko ma wiedzieć, że będzie bolało?

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból? – To pozostaje zagadką, ponieważ świat dziecka najczęściej jest dla dorosłych niedostępny – mówi dr Tomasz Dangel, kierownik Zakładu Opieki Paliatywnej i Poradni Leczenia Bólu u Dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Zapytał więc o to swoje dwie siedmioletnie córki. Marysia napisała: „Ból to jest taki duch, który przychodzi do dzieci i dorosłych”. Kasia: „Dziecko nie lubi, jak je coś boli, bo wtedy płacze i chce być samo”.

Polityka 32.1998 (2153) z dnia 08.08.1998; Społeczeństwo; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Drżenie bródki"

Czytaj także

Kultura

„Motel Polska”, czyli perwersyjna propaganda PiS

O nie, „Motel Polska” to nie jest produkcja żenująca. Nie jest obciachem, popisem złego gustu i amatorszczyzny. To produkt jak najbardziej przemyślany, diablo przewrotny i wyrachowany.

Jan Hartman
01.12.2020