Klasyki Polityki

Trudna wiara

Jak Karol Wojtyła stał się Janem Pawłem II

Jan Paweł II na stadionie Jankesów w Nowym Jorku w 1979 r. Jan Paweł II na stadionie Jankesów w Nowym Jorku w 1979 r. Thomas J. O'Halloran, U.S. News & World Report magazine/ United States Library of Congress's Prints / Wikipedia
16 października 1978 r. zdumiony świat poznawał nazwisko Karola Wojtyły, nowego papieża znad Wisły, a z zapartym tchem śledził tryumfalny pochód Jana Pawła II przez kraje i kontynenty.

Odkrywał siłę młodego charyzmatycznego duszpasterza, głoszącego wiarę, przynoszącego nadzieję. W ciągu dwudziestu lat tego pontyfikatu-pielgrzymki, wiecznie w drodze, coraz trudniej było zaszufladkować „papieża z dalekiego kraju”: ani prawicowego, ani lewicowego, zarówno mistyka jak i realistę, doktrynalnego konserwatystę i elastycznego polityka otwartego na sprawy społeczne. Podczas tych dwóch dziesięcioleci zmieniło się prawie wszystko: Polska, Europa i świat. Z niemałym udziałem papieża upadł komunizm.

Polityka 42.1998 (2163) z dnia 17.10.1998; Raport; s. 3
Oryginalny tytuł tekstu: "Trudna wiara"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016