W swoich „Sekretnych zapiskach”, które właśnie ukazały się we Włoszech, siedmiokrotny premier Giulio Andreotti sporo miejsca poświęca papieżowi z Polski.
Jan Paweł II po prostu wpisał się w kontekst przemian. I taki był nam potrzebny. To tłumaczy brak ucha na krytycyzm, który się pojawił choćby w obu Amerykach - mówi były jezuita prof. Stanisław Obirek, bohater wywiadu rzeki „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”.
Zdaniem brytyjskich publicystów prywatne listy, które Jan Paweł II wymieniał z polsko-amerykańską filozofką Anną Teresą Tymieniecką, rzucają nowe światło na życie uczuciowe papieża.
Drugie życie umarłych toczy się nie tylko w zaświatach, ale – wiedzą o tym nie tylko czytelnicy Dantego – także na ziemi, tej ziemi. Komedie boska i ludzka splatają się z sobą w gordyjski węzeł – nie do rozsupłania, nie do rozcięcia.
Czterotomowa praca Moskwy imponuje szerokością ujęcia.
W dorosłość młody Karol Wojtyła wchodził bramą nieszczęść. Pierwsze lata dorosłego życia znacząco uformowały przyszłego papieża.
Film nowoczesnymi środkami – szybkim montażem, obrazem HD, dźwiękiem Dolby – daje odczuć to otwieranie się efektownie i przekonująco.
Nauki papieskie idą w zapomnienie, a pokolenie JP2 jest fikcją.
Rzadko się zdarza, by jeden artykuł wydrukowany z dala od Polski wywołał ripostę dostojnika polskiego Kościoła. Arcybiskup Józef Życiński, metropolita lubelski, uznał tekst dwojga autorów opublikowany w brytyjskim tygodniku „The Tablet” za przykład wypaczania myśli Karola Wojtyły.
Z okazji minionego Dnia Papieskiego w I Programie TV wystąpił autor monografii Jana Pawła II George Weigel; wspomniał o młodzieńczej działalności papieża w teatrze, co jego zdaniem przygotowało go do późniejszych masowych wystąpień publicznych. Karol Wojtyła zajmował się czynnie aktorstwem prawie dziesięć lat. Dokumentacja na ten temat jest fragmentaryczna, niemniej postarałem się zebrać informacje pozwalające zorientować się w poglądach artystycznych papieża.