Jacek Moskwa wypełnił dotkliwą lukę. Mamy mnóstwo polskich książek o Janie Pawle II, ale nie było dotąd dzieła tak ambitnego. Grube biografie papieża Wojtyły pisali autorzy zagraniczni. Teraz zyskali na polskim rynku księgarskim godnego rywala. Praca Moskwy jest dla polskiego czytelnika bardziej atrakcyjna. Ani Weigel, ani Lecomte nie czują tematu tak jak Moskwa. Chodzi o polski kontekst tego „niezwykłego” pontyfikatu. Nawet gdyby potrafili, nie mogliby przekazać niuansów, gdyż ich wydawcy zapewne uznaliby je za zbędne dla niepolskiego odbiorcy.
Czterotomowa praca Moskwy imponuje szerokością ujęcia. Pontyfikat Wojtyły wpisuje niezwykle ciekawie w historię polityczną Polski i Europy. Imponuje też robotą dziennikarską. Moskwa rozmawia z dziesiątkami miarodajnych osobistości. Wśród nich z Turowiczem, Mazowieckim, Geremkiem i Michnikiem, ale też z Jaruzelskim i Kanią. Wykorzystuje swoją wiedzę watykańskiego insidera, ogromny materiał zebrany podczas wieloletniej pracy rzymskiego korespondenta polskich mediów.
Miejsce polskiej biografii papieża z Polski – wyczerpującej, rzetelnej, nieuwikłanej w spory ideologiczno-polityczne – zostało zajęte. Na długo.
Jacek Moskwa, Droga Karola Wojtyły, Świat Książki, Warszawa 2011, s. 1624