Klasyki Polityki

Różowy kapturek

Jak świat wymyślił prezerwatywę

Luanda, Angola, żołnierze uczą, jak się chronić przed AIDS. Luanda, Angola, żołnierze uczą, jak się chronić przed AIDS. EAST NEWS
Prędzej ci serce pęknie niż prezerwatywa marki Wulkan – zapewniała przedwojenna reklama. Niedługo wynalazkowi stuknie pół tysiąca lat (!), a wciąż wywołuje gorące spory.
W XVIII w. w użyciu były prezerwatywy z jelit zwierzęcych, artykuł drogi, za to wielokrotnego użytku.Rue des Archives/EK Pictures W XVIII w. w użyciu były prezerwatywy z jelit zwierzęcych, artykuł drogi, za to wielokrotnego użytku.

Chociaż jakieś formy antykoncepcji znane były już w starożytnym Egipcie, to za wynalazcę prezerwatywy w Europie uchodzi włoski anatom Gabrielle Fallopius, znany też jako Fallopio albo Fallopia, jeden z ojców anatomii. Zakrawa na paradoks, iż wynalazca współczesnej prezerwatywy był najpierw kanonikiem w katedrze w Modenie. Następnie jednak zaczął studia medyczne na Uniwersytecie w Ferrarze, gdzie zdobył tak wielką biegłość w anatomii, że wkrótce sam jej nauczał.

Polityka 22.2004 (2454) z dnia 29.05.2004; Historia; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Różowy kapturek"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020