Klasyki Polityki

Śpiąca zaraza

O SARS w 2003 r.: Wirus może wrócić

Ulica w Hongkongu, kwiecień 2003 r. Dopiero drastyczne środki powstrzymały epidemię. Ulica w Hongkongu, kwiecień 2003 r. Dopiero drastyczne środki powstrzymały epidemię. AFP
SARS – nietypowe zapalenie płuc, które szerzyło panikę na całym świecie pół roku temu – może okazać się powracającą chorobą sezonową. Podobnie jak grypa.
Szpital w Guangdong. W tej prowincji, w 2002 r. zaczęła się epidemia SARSAFP Szpital w Guangdong. W tej prowincji, w 2002 r. zaczęła się epidemia SARS

Zdaniem specjalistów powodujący chorobę wirus z grupy koronawirusów nazwany SARS-CoV, czyli SARS-associated coronavirus, ma duże szanse, by cyklicznie uaktywniać się zimą. Tak się dzieje z wieloma wirusami z tej rodziny powodującymi katar i biegunki u ludzi. Fakt, że zimą dłużej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, faworyzuje rozwój chorób.

Pierwsza epidemia SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) zaczęła się w listopadzie 2002 r. w chińskiej prowincji Guangdong. Wygasła dość nagle na początku lata 2003 r.

Polityka 44.2003 (2425) z dnia 01.11.2003; Nauka ; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Śpiąca zaraza"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021