Klasyki Polityki

Od czego pęka głowa

Zygmunt Freud też cierpiał na migrenę Zygmunt Freud też cierpiał na migrenę BEW
Migrena od stuleci była uważana za dolegliwość histeryczek i hipochondryków. Dziś wiemy, że najczęściej cierpią na nią ludzie ambitni, pracowici i wrażliwi.

Jak na lekarza zajmującego się od blisko 20 lat neurologią doc. Adam Stępień, prezes Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, ma całkiem osobliwe życzenie: – Chciałbym, aby o migrenie pisano już tylko w podręcznikach historii medycyny. Na razie to nie grozi, bo wyjaśnienie wszystkich tajemnic migreny nie będzie wcale łatwe. Podczas Światowego Kongresu Bólów Głowy, który odbył się niedawno w Rzymie, eksperci nie pozostawili złudzeń: jeśli kiedykolwiek rozwiążą do końca zagadkę migreny, w czym pomóc mają między innymi badania genetyczne, nastąpi to najwcześniej za kilkanaście lat.

Polityka 45.2003 (2426) z dnia 08.11.2003; Nauka ; s. 82
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022