Klasyki Polityki

Utopia nad stawem

Celebration – miasteczko na Florydzie stworzone przez firmę Disneya

Miasteczko Celebration na Florydzie Miasteczko Celebration na Florydzie Image by www.traveljunction.com / Flickr CC by SA
Firma Walta Disneya, tego od filmów z Myszką Miki i Kaczorem Donaldem, zaprojektowała idealne miasteczko na Florydzie, które wygląda jak dekoracje teatralne. Domy, chociaż droższe niż gdzie indziej, sprzedaje się na pniu.

Pomysły Walta Disneya, przynoszące dziś bajeczny dochód, na początku nawet jego własny brat Roy uważał za wariactwo. Firma miała już uznaną pozycję w świecie filmów rysunkowych i kiedy Walt chciał pół wieku temu założyć pierwszy Disneyland, Roy odmówił wydatkowania więcej niż 10 tys. dolarów. Walt musiał zastawić swoją polisę ubezpieczeniową i w 1955 r. otworzył park rozrywkowy w Anaheim w Kalifornii, który już po roku przyniósł 10 mln dolarów. Tak samo było z główną dziś atrakcją firmy – Disneyworldem na Florydzie.

Polityka 5.2002 (2335) z dnia 02.02.2002; Społeczeństwo; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Utopia nad stawem"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022