Klasyki Polityki

Męska przygoda

Kim ma być „prawdziwy mężczyzna”

Stateczni ojcowie rodzin, szacowni biznesmeni, romantyczni dżentelmeni odchodzą do lamusa. Stateczni ojcowie rodzin, szacowni biznesmeni, romantyczni dżentelmeni odchodzą do lamusa. Marek Raczkowski / Polityka
Według prasy dla mężczyzn, wzorcowy życiorys przeciętnego faceta powinien zaczynać się jak film Hitchcocka od trzęsienia ziemi, a potem powinno być już tylko ciekawiej.

Stateczni ojcowie rodzin, szacowni biznesmeni, romantyczni dżentelmeni odchodzą do lamusa. Kolorowe magazyny przeznaczone dla panów rozstają się z archetypami, obowiązującymi w minionym wieku. Obecnie pisma te propagują typ mężczyzny kompletnie wyzwolonego, liberalnego, pewnego siebie, który nie daje się wodzić na pasku feminizmu. Co więcej, pełnymi garściami czerpie z życia i wcale nie wstydzi się swoich licznych męskich słabości. Seks. Gadżety. Moda. Piwo. Ciuchy. Sprawność. Oto spis treści, a zarazem toplista sporządzona na użytek prawdziwego mężczyzny.

Chłopiec

Nie zabijajcie w sobie chłopca, macie przecież prawo bawić się do końca życia – to obowiązujące na dzisiaj hasło, które chętnie przypominają pisma dla panów. Dorastanie odkłada się na później. Wierzgający jak źrebaki młodzieńcy wcale nawet nie myślą o założeniu rodziny w wieku, w którym ich ojcowie byli już żonaci, a często posiadali potomstwo. Piotruś Pan patronuje coraz większej liczbie mężczyzn. Z braku dorosłości i powagi kreuje się styl bycia. Głównym zaś celem męskich czasopism stało się nie jak kiedyś podpowiadanie mężczyznom właściwych zachowań w różnych dziedzinach życia, ale przede wszystkim dostarczanie im rozrywki i przyjemności. Artykuły adresuje się do singli, a tradycyjnych słów takich jak żona, syn, córka – wcale się w nich nie używa. Więzi rodzinne zastąpiło partnerstwo. Nie musi ono wcale łączyć osób różnej płci. Na strony męskich czasopism wkraczają nowe obyczaje. Najnowszy „Playboy” na przykład kilka kolumn poświęca opisowi i zdjęciom ze ślubów homoseksualistów.

Polityka 33.2001 (2311) z dnia 18.08.2001; Kultura; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Męska przygoda"
Reklama