Klasyki Polityki

Kuracje na wieczną młodość

Co jest wrogiem długowieczności? Co jest wrogiem długowieczności? Piotr Socha / Polityka
Wszyscy pragniemy żyć długo, ale każdy boi się zestarzeć. Czy można tak spowolnić zegar życia, by mimo upływającego czasu wciąż cieszyć się świetnym zdrowiem? Nasz poradnik – jak dożyć późnego wieku w dobrej kondycji – dedykujemy i starszym, i młodszym.
Co przedłuża życie?Piotr Socha/Polityka Co przedłuża życie?

Nauka pozostaje sceptyczna wobec nagłaśnianych co pewien czas rewelacji o odkryciach kolejnych eliksirów młodości. Cudowne pigułki odmładzające mają dobrą prasę, ale jak dotąd dają marne efekty. By w podeszłym wieku cieszyć się dobrą kondycją i sprawnym umysłem, trzeba o to zadbać już za młodu.

Co przedłuża życie? Racjonalne odżywianie, aktywność fizyczna, ale także tzw. powodzenie życiowe i zasobność portfela. Wystarczy spojrzeć na coroczne zestawienia Światowej Organizacji Zdrowia obrazujące przewidywaną długość życia w różnych regionach świata, by dostrzec, jak duży wpływ na ten wskaźnik ma dobrobyt. W rankingu tym od dawna przewodzą Japonki (86 lat), Szwajcarki i Szwedki (83 lata) oraz Finki (82 lata), zaś na końcu są obywatelki Zimbabwe (34 lata) czy Botswany (40 lat). Polska sytuuje się bliżej szczytu tabeli – przewidywana długość życia dla urodzonej w tym roku dziewczynki wynosi u nas 79 lat, a dla chłopca – 71 (krótsze życie mężczyzn wynika po części z różnic hormonalnych oraz stylu życia).

W Europie, Ameryce Płn., Japonii i Australii z każdym rokiem przybywa stulatków. Na tym właśnie polega sukces postępu cywilizacyjnego i towarzyszący mu rozwój medycyny – w średniowieczu ludzie dożywali średnio 33 lat, a na początku XIX w. wspomniany wskaźnik nie przekraczał czterdziestki. Sytuacja radykalnie się zmieniła, odkąd zaczęto korzystać z kanalizacji, a także gdy w sukurs przyszły antybiotyki i szczepionki, dzięki którym udało się wyeliminować mnóstwo chorób niegdyś zabijających ludzi w młodym i średnim wieku.

Co zabija dzisiaj? W niewielkim stopniu choroby dziecięce, zakaźne i pasożytnicze. Za to coraz częściej na skrócenie życia mają wpływ schorzenia przewlekłe układu nerwowego i układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, osteoporoza.

Polityka 38.2006 (2572) z dnia 23.09.2006; Społeczeństwo; s. 88
Reklama