Żyjmy Lepiej

Paliwo dla życia

Dlaczego ludzki organizm nie może się obyć bez ruchu

Ewolucja przespała moment, kiedy cywilizacja zmieniła nasze nawyki. Ewolucja przespała moment, kiedy cywilizacja zmieniła nasze nawyki. Mirosław Gryń / Polityka
Człowiek napędza się ruchem. A ruch to zdrowie. Na tych dwóch fundamentach powinna opierać się cała filozofia życia, od najmłodszych lat do śmierci.

Ruszaj się! Biegaj, pływaj, ćwicz, kup kijki, karnet na siłownię, naucz się jeździć na nartach, nie zsiadaj z roweru przez okrągły rok – głowa może rozboleć od tej nachalnej promocji aktywności, od samej tylko świadomości, że dla zdrowia i wyrzeźbionej sylwetki trzeba się koniecznie spocić, zmęczyć i nacierpieć. Prof. Wojciech Drygas, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii, na męczennika jednak nie wygląda i z pasją opowiada o swoich sportowych zamiłowaniach, które przynoszą mu wiele korzyści: – Na przykład po godzinnej przejażdżce na rowerze mam lepszy humor, szybciej myślę i przychodzą mi do głowy nowe pomysły.

Żyjmy lepiej „Trzymaj formę” (100171) z dnia 27.07.2020; Czego potrzebuje ciało; s. 132
Oryginalny tytuł tekstu: "Paliwo dla życia"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >