Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.
Ma pomagać, a nie szkodzić. Wskazywać, a nie rozkazywać. Traktować uprzejmie, ale być konsekwentnym. Jak wybrać dobrego trenera personalnego?
Zakwasy to popularna nazwa zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Pojawiają się nie tylko u osób, które rozpoczynają przygodę ze sportem, ale też u tych, które wracają do ruchu po dłuższej przerwie. Jest na nie jakiś sposób?
Rozćwiczone ciało czuje się dobrze. Ale następnego dnia może sygnalizować dolegliwości. Po aktywności fizycznej trzeba je więc rozciągnąć. Jak? Podpowiada szablistka Marta Puda.
Moda na bieganie przysparza dużo pracy rehabilitantom i ortopedom. A profilaktyka jest nieskomplikowana: mierzyć siły na zamiary, stopniowo dawkować obciążenia, słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm i nie zaniedbywać rozgrzewki.
Dr Łukasz Chojecki o tym, jak zbudowana jest stopa, jakim najczęściej awariom ulega i jak się nią właściwie posługiwać.
Dr Adrian Rymarczyk o tym, jak skomplikowanym urządzeniem jest staw kolanowy oraz jak się nim opiekować, żeby się szybko nie zepsuł.
Dr Michał Drwięga o tym, skąd się bierze ból barku, czy można przestać ruszać ręką bez powodu i jak się z takimi problemami jak najszybciej uporać.
Ta kontuzja – wbrew swojej nazwie – może się przydarzyć każdemu. Wystarczy wielokrotnie powtarzać ręką czynność, która przeciąża mięśnie i stawy przedramienia.
Prof. Stanisław Dąbrowiecki o tym, dlaczego czasami niektóre organy się przemieszczają i kiedy w takiej sytuacji powinien interweniować chirurg.