Klasyki Polityki

Duży pogląd na życie

Co więzienie robi z młodocianym przestępcą

Więźniowie pracujący w kuchni Więźniowie pracujący w kuchni Hanna Musiałówna / Polityka
Młodociani przestępcy z więzienia w Hrubieszowie piszą do matek, że nie wiedzą, czy wyjdą stąd dobrzy, czy źli.

Piotrek D., lat 20, 2 lata kary

Cela nr 312. Piotrek D. napisał do matki, że niedługo kończy 20 lat. Co innego mógł napisać z więzienia? Że jutro niedziela, że kończy się lato, że robisz trzy kroki do metalowych drzwi i trzy z powrotem do zakratowanego okna? Ojciec pewnie przyjedzie, jak rok temu, kupi w kantynie kawę i powie: synu, żebyś wyszedł na ludzi.

P1 Zakładu Karnego w Hrubieszowie to oddział zamknięty. Do tzw. zamku trafiają wyjątkowo zwyrodniali albo wyjątkowo nerwowi. Piotrek jest nerwowy. Zaliczona próba samobójcza – zrobił z koca sznurek i próbował powiesić się w ubikacji.

Co u was, jak zdrowie? – kończy list. Co innego można napisać z pięcioma skończonymi klasami? W domu też, można powiedzieć, Piotrek zaliczył niepełne podstawowe z emocjonalnego rozwoju. Ma pecha. 14 lat matka nie rozmawiała z Piotrkiem, bo wyjechała na saksy, dziś nie rozmawia z powodu paraliżu lewej strony. Niby, jak się tak z Piotrkiem porobiło, wydusiła prawą stroną, że żałuje.

Jaka by nie była, ale jest do kogo pisać. Dużo kolegów z osiedla w Tomaszowie Lubelskim, których matki wyjechały na saksy, już dawno albo siedzi za paragraf 280 (kradzież z zastraszeniem), albo się powiesiło na głodzie. Piotrek kolekcjonuje wycinki z gazet.

Pamięta jak za mgłą, bo to było dawno – w domu duży pokój, w regale kryształy, normalnie, jakiś stół, jakieś rozmowy przy stole. Do stołu siadał ojciec, matka, starsza siostra, brat, po obiedzie siadali przed telewizorem... Potem ojciec z matką przestali pracować w przetwórni, potem wpadli w długi, potem wszyscy z Tomaszowa zaczęli wyjeżdżać – starsza siostra w Niemczech wyszła za włoskiego kucharza, brat robi jakieś interesy w Anglii.

Polityka 39.2006 (2573) z dnia 30.09.2006; Na własne oczy; s. 117
Oryginalny tytuł tekstu: "Duży pogląd na życie"
Reklama