Klasyki Polityki

Symbol obrotowy

Manipulacje historią na przykładzie odbudowy Zamku Królewskiego

1978 r. – siedem lat od podjęcia decyzji o odbudowie Zamek Królewski był prawie gotów 1978 r. – siedem lat od podjęcia decyzji o odbudowie Zamek Królewski był prawie gotów AN
Manipulowanie historią przez polityków jest być może tak stare jak polityka i historia. W PRL tego nie wymyślono, jednak „twórczo rozwinięto”. Pouczające mogą być w tym względzie dzieje odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Noszono się z nią od dawna, bowiem już 2 lipca 1949 r. Sejm podjął ustawę o odbudowie w ciągu pięciu lat „Zamku Warszawskiego”. Na mocy uchwały Rady Ministrów powołany został wówczas Komitet Odbudowy Zamku. Warto zwrócić uwagę na zmianę nazwy Zamku na „Warszawski”, wynikającą z objęcia ideologiczną anatemą królewskich dziejów Polski, mimo że jeszcze kilka lat wcześniej oficjalnymi bohaterami narodowymi byli Mieszko I i Bolesław Chrobry. Tradycja królewska nie pasowała już do ludowych atrybutów budującej socjalizm władzy.

Polityka 5.2001 (2283) z dnia 03.02.2001; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Symbol obrotowy"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022