Klasyki Polityki

Pochwała obciachu. Powrót mody z lat 80.

Super Girl and Romantic Boys. – Jesteśmy antidotum na dzisiejszy popkoszmar – deklaruje zespół. Super Girl and Romantic Boys. – Jesteśmy antidotum na dzisiejszy popkoszmar – deklaruje zespół. Red Dog / •
Juniorki, cekiny, archaiczne gry komputerowe, zespół Kombi, lekko tandetny wystrój dyskotek – wróciły ociekające kiczem lata 80. To dziś najbardziej awangardowy trend. Żart? Bunt? Ucieczka od współczesności? Biznes? A może wszystkiego po trochu.

Na ulicach znów pojawili się tancerze break dance; bardzo stylowo jest pograć w stare gry, takie jak River Raid czy Super Ferrari na antycznych komputerach Atari lub Commodore. Nawet dres przestał być już kompromitującym mundurkiem chłopaków z miasta. Błyszczące, najlepiej stare, dresy z dużymi napisami i szerokimi paskami na rękawach jak najbardziej wypada nosić. Bardzo poszukiwanym towarem są dawne modele adidasów (firma naturalnie wyszła tym oczekiwaniom naprzeciw i wypuściła serię ze starym znaczkiem, czyli potrójnym listkiem). Jednym słowem modny jest oldskul (od ang. old school – stara szkoła). Bartek Chaciński w „Słowniku najmłodszej polszczyzny” drukowanym przez Duży Format definiuje, że oldskul to wszystko, co wygląda obciachowo (kompromitująco) i ma więcej niż 20 lat.

Polityka 50.2002 (2380) z dnia 14.12.2002; Społeczeństwo; s. 80
Reklama